Pałac Muzeum Herbsta - oferta edukacyjna
Oferta edukacyjna:
Muzeum Pałac Herbsta ma w swojej ofercie nie tylko zajęcia kulturowe, ale także edukacyjne. W tym wpisie przedstawię co nam oferuje.
1. Prowadzone są warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Grupy szkolne mogą uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez Dział Edukacji Muzeum Pałac Herbsta. Zależnie od tematu, zajęcia odbywać się będą we wnętrzach pałacu, w Galerii Sztuki Dawnej, na osiedlu Księży Młyn lub w przypałacowym ogrodzie. Istnieje również możliwość zwiedzania wnętrz pałacu z przewodnikiem (dotyczy uczniów od IV klasy SP).
2. Na stronie muzeum możemy także znaleźć informacje na temat warsztatów prowadzonych dla podopiecznych placówek opiekuńczo wychowawczych. Organizatorzy zapraszają na jesienno-zimową wymianę listów! Na początek listy w których będzie można przedstawić się sobie nawzajem – w pierwszym liście znajdą się m.in. kilka informacji o Muzeum Pałac Herbsta. W każdej wiadomości będą zadania, ćwiczenia, propozycje zabaw. Przewidziane są 3 wymiany. Uważam to za świetną inicjatywę w dobie dzisiejszych czasów, gdzie wszystko załatwia się drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu. Zapominamy o tradycyjnych metodach, gdzie kiedyś można było komunikować się jedynie w taki sposób. Moim zdaniem świetna inicjatywa, warta tego, aby informacja o takim sposobie spędzenia czasu poszła w świat!
3. Dla osób, które nie chcą korzystać z dwóch wymienionych wyżej aktywności przewidziane są również warsztaty on-line. Na stronie znalazłam takie właśnie opis:
PODRÓŻE W CZASIE
Warsztaty dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych
Zajęcia dla młodszych gości Muzeum poświęcone kulturze i obyczajowości XIX oraz przełomu XIX i XX wieku. Odbędziemy podróż w czasie, do domu Anny Marii i jej rodziców. Podczas wizyty przyjrzyjmy się kilku aspektom ówczesnego życia m.in. dzieciństwu, modzie i jej przemianom lub zasadom dobrego wychowania. Czy bardzo się różnimy? Co się zmieniło, a co łączy nasze światy?
PORADNIK DAMY I DŻENTELMENA
Warsztaty dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych
Siedzenie, stanie, jedzenie – nad czym się tu zastanawiać? Robimy to codziennie. Zagadnienia te zaprzątały jednak głowę dawnych dam i dżentelmenów. Zajmiemy się więc nimi i my – goście XIX-wiecznego domu łódzkich przemysłowców – między innymi testując w praktyce zalecenia z dawnych poradników i tworząc ilustracje zasad savoir-vivre'u, które mogłaby przydać się także w dzisiejszych czasach.
PO NITCE DO HERBSTA. KSIĘŻY MŁYN - JAK POWSTAWAŁY WIELKIE FORTUNY FABRYKANTÓW
Warsztaty dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych
Dlaczego to właśnie w Łodzi powstał największy w tej części Europy ośrodek przemysłu włókienniczego w 2 poł. XIX wieku? Postaramy się wskazać czynniki, które o tym zadecydowały. Pomoże nam w tym poznanie unikalnego i charakterystycznego dla Łodzi zespołu fabryczno-rezydencjonalnego na Księżym Młynie oraz drzewa genealogicznego zawierającego najważniejsze postaci z rodziny Scheiblerów-Herbstów.
PO NITCE DO HERBSTA. O HISTORII FABRYKANCKIEJ ŁODZI
Warsztaty dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych
Rodzina Scheiblerów-Herbstów była jedną z wielu łódzkich rodzin fabrykanckich. Do grona budowniczych łódzkiego przemysłu włókienniczego dołączyła stosunkowo późno, bo w drugiej połowie lat 50. XIX wieku. Co zadecydowało o sukcesie i stworzeniu przez nich największego w Łodzi imperium bawełnianego? Podczas zajęć postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie śledząc losy członków rodziny i historię rozbudowy zakładów przemysłowych.
ZOOM NA SZTUKĘ
Warsztaty dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych
Zajęcia dla starszych uczestników, które będą okazją do poznania muzealnej kolekcji malarstwa oraz nauki „czytania” dzieła sztuki. Przekonamy się, że znajomość tego języka może otwierać przed nami nowe możliwości.
KIERUNEK: KSIĘŻY MŁYN
Warsztaty dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych
Starszych uczniów zapraszamy na wirtualny spacer po okolicy pałacu Herbsta. Spotkanie będzie okazją do poznania niezwykłego osiedla na Księżym Młynie, a przy okazji pogłębienia wiedzy o historii Łodzi oraz rodzin łódzkich fabrykantów: Scheiblerów i Herbstów.
MODNA PANI, MODNY PAN
Warsztaty dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych
Surdut? Sztuczkowe spodnie? Turniura?! Te terminy pojawiające się w dziewiętnastowiecznej literaturze bywają niezrozumiałe. Podczas zajęć dowiemy się, jak wyglądały poszczególne elementy dawnej garderoby, jak zmieniała się moda oraz... jak radzono sobie z codziennymi czynnościami w obszernych sukniach.
Dodaj komentarz