• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

#trochekultury

Cześć wszystkim! Jestem Karina. Studiuję Pedagogikę na Uniwersytecie Łódzkim. W czasie wolnym od pracy i studiów interesuję się muzyką, książką, filmem. Zajrzyjcie niżej, a opowiem Wam o ciekawym miejscu na mapie Łodzi. Na pewno nie pożałujecie!

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Pałac Muzeum Herbsta - szczególne osiągnięcia...

 

 

Szczególne osiągnięcia:

 

1. 1.  Na samym początku, w pierwszym wpisie wspominałam już o nagrodzie Europa Nostra. Prace wykonane w Pałacu Herbsta oraz koncepcja ekspozycji zostały wysoko ocenione przez Międzynarodową Federację Towarzystw Odnowy Europejskiego Dziedzictwa Kulturalnego i Narodowego, która w 1990 roku uhonorowała Pałac Herbsta pierwszym w Polsce medalem EUROPA NOSTRA.

2.

 Muzeum Pałac Herbsta zostało laureatem XXXIV edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013. Jury nagrodziło nowatorski system Podszepty, który osobom niewidomym i słabowidzącym umożliwia samodzielne zwiedzanie muzealnych przestrzeni. Projekt renowacji MPH został wyróżniony.

2.  Nagroda Sybilla to najważniejsze wyróżnienie w polskim muzealnictwie, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Konkurs jest rozstrzygany od ponad 30 lat. W 2013 roku nagrody i wyróżnienia przyznano w jedenastu kategoriach.

Innowacyjny system „Podszepty” funkcjonujący w Muzeum Pałac Herbsta, zdobył główną nagrodę w kategorii „Digitalizacja i nowe technologie”.

 „Podszepty” to pierwszy w Polsce system, który osobom z dysfunkcją wzroku umożliwia samodzielne i bezpiecznie zwiedzanie wszystkich muzealnych przestrzeni. System to nie tylko audiodeskrypcja, ale także kilkadziesiąt znaczników rozmieszczonych na terenie całego muzeum: w ogrodzie, Galerii Sztuki Dawnej oraz w Pałacu Herbsta. Znajdują się one we wnętrzach i w pobliżu wybranych obiektów, a także w newralgicznych miejscach komunikacyjnych, takich jak kasa, skrzyżowania ścieżek czy korytarze.

 

Osoby niewidome na czas zwiedzania otrzymują specjalny nadajnik wraz z audioprzewodnikiem. Usłyszą w nim komunikaty nawigacyjne i specjalnie przygotowaną audiodeskrypcję. To właśnie dzięki niej wszystkie prezentowane w Galerii Sztuki Dawnej dzieła oraz sale pałacowe są dostępne osobom z dysfunkcją wzroku. Dzięki nagraniom można dowiedzieć się, jak wyglądają budynki i ich wnętrza, poznać szczegóły eksponowanych dzieł, a także bezpiecznie poruszać się po ogrodzie.

3.      Muzeum Pałac Herbsta zostało nagrodzone Plastrem Kultury 2018 w kategorii wystawa roku.

Plastry Kultury to nagrody przyznawane w plebiscycie organizowanym przez łódzkich dziennikarzy współpracujących z portalem kulturalnym plasterlodzki.pl. Głosując w kilku kategoriach, Łodzianie wybrali najważniejsze wydarzenia artystyczne, jakie odbyły się
w mieście w 2018 roku.

Za wystawę roku publiczność uznała zorganizowane przez Muzeum Pałac Herbsta Jak to widzisz?. Wystawa stanowi zwieńczenie niezwykłego projektu, pozwalającego publiczności aktywnie włączyć się w działalność Muzeum.

Pierwszym etapem projektu był otwarte głosowanie, w którym każdy mógł wybrać pięć ze stu obrazów z kolekcji Muzeum Pałac Herbsta. Na wystawę składa się czterdzieści dzieł, które otrzymały najwięcej głosów – wśród nich prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Olgi Boznańskiej.

Głosowaniu towarzyszył konkurs, w którym jury wybrało najciekawsze teksty uzasadniające wybór dzieł i nagrodziło ich autorki i autorów udziałem w pracach zespołu kuratorskiego. Kuratorzy spotykali się przez kilka miesięcy i pracowali nad ostatecznym kształtem wystawy.

4.    4.   Nagrodę główną – tytuł Najlepszego Wnętrza Roku przyznano Muzeum Pałac Herbsta.

Jury doceniło „znaczenie wykonanych prac konserwatorskich, które przywróciły Łodzi wiernie odtworzony zabytek, potwierdzający rangę materialnego dziedzictwa miasta z okresu najintensywniejszego jego rozwoju”.

 

Pałac Herbsta zdobył także pierwsze miejsce w kategorii rekonstrukcja historyczna. Największe uznanie jury uzyskała „rzetelność i troska o odtworzenie pierwotnych funkcji wnętrz rezydencji, detali, materiałów i kolorystyki, która zminimalizowała potrzebę kreacji, co w zestawieniu z obecną, muzealną funkcją nie było oczywiste”. W ocenie jurorów, „poszukiwanie i analiza materiałów źródłowych, wnikliwość i kompleksowość badań historycznych w połączeniu z jakością nadzoru konserwatorskiego wyrażająca się doborem najwyższej klasy wykonawców poszczególnych prac konserwatorskich złożyły się na sukces tej realizacji”.

 

 

 

13 lutego 2022   Dodaj komentarz
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz

Troche_kultury | Blogi